EFS_Razem_Budujemy_Europe_b.jpg

RAZEM ZBUDUJEMY EUROPĘ

w ramach projektu "Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół
zawodowych oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego" realizowanego ze
środków PO WER na zasadach programu Erasmus+ sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe

 

Nr projektu: 2015-1-PL01-KA102-014940

Czas realizacji projektu: 31.12.2015r. - 30.12.2016r.

Partner: ZAKŁAD PROMOWANIA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO ZWIĄZKU PRZEMYSŁU BUDOWLANEGO BERLINA I BRANDENBURGII

Zadaniem placówki powstałej w 1990r. jest wspieranie kształcenia zawodowego, dokształcania i podnoszenia kwalifikacji zawodowych w branży budowlanej. Ośrodek legitymuje się certyfikatem jakości DIN ISO 9001:2000.  Zajmuje się: kształceniem  na poziomie szkoły średniej, dokształcaniem i przekwalifikowaniem. Instytucja posiada 2200 miejsc nauki (uczniów).

300 stałych pracowników kształci w kilkunastu zawodach związanych z budownictwem i przyjmuje grupy  z licznych krajów UE . Placówka ma duże doświadczenie w realizacji projektów kształcenia zawodowego  np. Leonardo da Vinci i Erasmus +.

Miejsce realizacji stażu: Centrum kształcenia praktycznego w Cottbus

Uczestnicy: 20 uczniów klas I i II TB

Czas trwania: 2 tygodnie

Termin: 13.06.2016 - 24.06.2016

Praca: 80 roboczogodzin. Praca 5 dni w tygodniu po 8 godzin od 7:00 do 15:00

 

Przygotowanie do stażu:

-          kurs języka zawodowego w budownictwie zakończonym egzaminem

-          zajęcia kulturowe i pedagogiczne

-          zajęcia zawodowe w języku niemieckim

Opieka: instruktor nauki zawodu (niemiecki), nauczyciel zawodu - mgr inż. Daniel Łodziński, nauczyciel języka niemieckiego - mgr Anna Giemza - Jurga

Program stażu:

-          1 tydzień -rzemiosło murarsko - tynkarskie,

-          2 tydzień - sucha zabudowa

Wycieczki:

-          Berlin

-          Wyspa tropikalna

-          Poczdam

Upowszechnianie projektu:

-          konferencje: 02.06.2015r. - promocja projektu, 02.06.2016r. - podsumowanie I etapu projektu, październik 2016r. - zakończenie projektu,

-          spotkania z uczestnikami i rodzicami: 17.12.2015r., 09.06.2016,

-          publikacje: "Dziennik Zachodni"- Lubliniec 29.07.2016, Częstochowski Biuletyn Oświatowy - wrzesień/ październik 2016,

-          strony internetowe:

http://www.bfw-bb.de/Archiv/2016/06_Juni/Lubliniec.html

https://www.facebook.com/zsotlubliniec/posts/824990317533997

https://www.facebook.com/zsotlubliniec/photos/pb.263426320357069.-2207520000.1465801778./1167322336634125

http://old.zsot.lubliniec.pl/

http://lubliniec.naszemiasto.pl/artykul/budowlancy-z-zsot-w-lublincu-praktykuja-w-niemczech-zdjecia,3775140,artgal,t,id,tm.html

http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/lubliniec/a/niemieckie-standardy-ksztalcenia-dla-technikow-z-lublinca-zdjecia,10380895/

http://mam.media.pl/published/issue/5398/17666

Galeria:

NIEMCY1.jpg

NIEMCY16.JPG

NIEMCY3.jpg
NIEMCY4.jpg NIEMCY5.jpg NIEMCY6.jpg
NIEMCY9.jpg NIEMCY10.jpg NIEMCY11.jpg
NIEMCY12.JPG NIEMCY13.JPG NIEMCY15.JPG
 

NIEMCY2.jpg

 
     
NIEMCY7.jpg NIEMCY14.JPG NIEMCY8.jpg

 

Budowlańcy na stażu w Niemczech
                  

Dwudziestu uczniów technikum budowlanego z Zespołu Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych rozpoczęło wakacje w nietypowy sposób. Ostatnie 2 tygodnie czerwca spędzili na zagranicznym stażu w Niemczech. Uczyli się na nim rzemiosła murarskiego i suchej zabudowy - umiejętności nie tylko przydatnych w życiu, ale również wymaganych na egzaminie praktycznym, który czeka ich w trzeciej klasie.

Szkoła od lat organizuje praktyki zagraniczne dla swoich uczniów. Wszystkie zawody korzystają ze staży finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Na wyjazdy rekrutowane są osoby z najlepszymi ocenami  z przedmiotów zawodowych i języka, pod uwagę brane są również frekwencja i zachowanie. Każda osoba musi przejść przez rozmowę kwalifikacyjną w języku obcym - to pierwsze poważne doświadczenie przygotowujące młodzież do wejścia na rynek pracy.

Projekt "Razem zbudujemy Europę" jest już drugim przedsięwzięciem organizowanym w partnerstwie z centrum szkoleniowym w Cottbus. Tym razem środki na pokrycie szkolenia i  utrzymania za granicą, podróży, ubezpieczenia, cyklu zajęć przygotowawczych a także kieszonkowego wpłynęły z programu POWER VET "Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego".

- W ciągu pierwszego murowaliśmy w parach ściany, na których oparliśmy łuki: na zmianę ostre i pełne. Zadanie to okazało się nie lada wyzwaniem, gdyż pierwszy raz w naszych krótkich karierach budowlańców mieliśmy styczność z łukiem. Na szczęście, dokumentacja była bardzo czytelna, nauczyciele wspierali nas jak mogli, a my wykazaliśmy się cierpliwością oraz profesjonalizmem - wyjaśnia Kamil Golis z klasy 2TB.  

Drugi tydzień rozpoczęli uczniowie od robienia ... kostki do gry z płyt kartonowo - gipsowych. Była to swoista "rozgrzewka" przed kolejnym zadaniem - budowaniem ściany działowej z wejściem z łukiem oraz wnęką. Wszyscy pracowali w dwuosobowych zespołach.

- Okazało się, że nasza grupa jest nawet zbyt pracowita, bo część  ukończyła montaż ścianki przed czasem - osoby te zajęły się mocowaniem sufitu podwieszanego. Młodzież pracowała ambitnie, w skupieniu, a podczas obowiązkowych przerw instruktorzy musieli wyłączać zasilanie, żeby niektórzy najbardziej zawzięci mieli obowiązkowy odpoczynek, bo najchętniej pracowaliby od świtu do zmroku - żartują opiekunowie  grupy - Anna Giemza - Jurga i Daniel Łodziński.

Uczniowie montowali stalowe profile, przycinali oraz przykręcali płyty gipsowo-kartonowe. Każdy uczestnik prowadził swój własny dziennik praktyk w języku niemieckim. Był on potem wnikliwie analizowany przez instruktora i na jego podstawie młodzież otrzymała oceny.  

- Wyjazd ten uważam za krok milowy w mojej edukacji w technikum. Poznałem tajniki sztuki budowlanej, zawarłem wiele nowych znajomości, nauczyłem się życia w totalnie obcym środowisku. Jednocześnie odpoczywałem i pracowałem - dodaje Kamil. - Profesjonalna wiedza, wspaniali ludzie, zdobyte umiejętności poparte certyfikatem - a to wszystko bez wydawania grosza. Czego chcieć więcej?

Iza i Kamila stwierdziły, że są bardzo zadowolone z tego, co zbudowały. Wymurowanie łuku to było coś nowego  i naprawdę trudnego, ale mimo wszystko dały sobie radę. Jacek świetnie radził sobie z blachą, ale karton-gips był dla niego wyzwaniem.  

Wszyscy wysoko ocenili organizację projektu i nabyte w nim kompetencje. Ich zawodowe portfolio wzbogaciły zdobyte w Niemczech certyfikaty i referencje wystawione przez Centrum Kształcenia w Cottbus, a także dwujęzyczny Europass - Mobility - dokument honorowany we wszystkich krajach europejskich. 

Projekt potrwa jeszcze kilka miesięcy. Po szkoleniu trzeba złożyć raporty indywidualne, a potem zająć się ewaluacją, podsumowaniem rezultatów i upowszechnianiem. W nowym roku szkolnym odbędzie się konferencja z udziałem uczniów i pracodawców oraz innych placówek oświatowych współpracujących z ZSOT. Na zaproszenie szkoły odpowiedzieli już nauczyciele Gimnazjum nr 2, którzy wrócili niedawno ze szkolenia Erasmusa+ "Mobilność kadry edukacji szkolnej" w Portugalii i na Malcie i chcą skorzystać z okazji do wymiany doświadczeń w zakresie realizacji projektów unijnych. 

Katarzyna Myrcik
koordynator projektu

Projekt "Razem zbudujemy Europę" jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego